O mně

Autorem tohoto blogu je jednadvacetiletá Brňačka jménem Tereza Dobšovičová identifikující se jako křesťan(–protestant), fyzický geograf, pletařka a návrhářka pleteného oblečení, snad stále ještě aspoň trochu pisálek a milovník přírody a koček.

Kosinus a Metoděj vznikl na začátku července 2016, kdy bydlel na WordPressu, zatímco se na jaře 2017 přestěhoval na nynější adresu. Svůj název získal díky podobnosti slov Konstantin a Kosinus a hlavně díky mému nezměrnému, podivnému humoru.

Jádrových oblastí blogu je několik a doplňuje je také řada periferií, a vzájemně se v průběhu času prolínají. Je tu téma Řádky s Bohem, jehož články hovoří o Bohu, o Ježíši, o mé víře. Paralelně s ním jde téma Vyznání víry, které mapuje vývoj mé víry z různých úhlů pohledu, a téma Řádky o Bibli. Tuto trojku doplňuje téma Svatý týden, které je naplněno krátkými články popisujícími události týdne před Ježíšovým zmrtvýchvstání.

Další skupinou témat jsou témata geografická či univerzitní, počínaje aktivním publikováním v rubrice Řádky z Erasmu o svém zahraničním studijním pobytu ve Slovinsku na univerzitě v Lublani. Pokračovat mohu občasníkem v rubrice Vědecké řádky zabývající se v současné době zejména mou bakalářskou prací o mikroplastech v půdě. Další geografická témata se rozutekla mezi ostatní rubriky, jako např. článek o suchu v rubrice Řádky s Bohem.

Tím nejvýznamnějším, od čeho se odvíjejí všechny další aspekty mého života (řekla bych), je právě to, že jsem věřící – jsem křesťan–protestant a chodím do Křesťanského společenství Brno. Na jaře 2017 jsem odmaturovala na „prestižním brněnském gymnáziu Jaroška“ a nyní studuji v třetím ročníku Fyzickou geografii na Přírodovědecké fakultě MU, s momentálním působištěm na Erasmu. Mám ráda lidi a ráda dobrovolničím, dříve jsem bývala k zastižení v Salesiánském středisku mládeže v Brně-Žabovřeskách nebo nepravidelně na nejrůznějších akcích uměleckého nebo altruistického ražení. Také píšu povídky, ačkoli na to během školy není mnoho času – tematika různá, ale často se do mých příběhů a postav promítají právě křesťanské symboly nebo až biblické parafráze, avšak lidé si mou prózu pamatují díky drastickým až naturalistickým prvkům. Povídky zveřejňuji na samostatném blogu Literezka. V posledním roce jsem se také vrátila k pletení, které jsem se naučila již v první třídě. Pletu nejrůznější věci a také navrhuji a píšu návody publikované na Ravelry. Pletení se ale na mém blogu takřka nevyskytuje, k nahlédnutí je na mém Instagramu. A taky ráda šiju.

Mou oblíbenou knihou je Oskar a růžová paní od Francouze jménem Éric-Emmanuel Schmitt a během příprav na maturitu jsem si velmi oblíbila knihu Smrt krásných srnců od Oty Pavla. Mými oblíbenými písněmi jsou Gravity of Love od The Brilliance a Reckless Love od Coryho Asburyho, z vážné hudby si velice ráda pustím Louskáčka nebo známou Vltavu od Bedřicha Smetany; mým nejoblíbenějším hudebním skladatelem je ale Litevec M. K. Čiurlionis, který mě okouzlil svými skladbami V leseMoře. Co se barev týče, preferuji (nečekaně) žlutou a modrou. Jsem trochu blbá na jazyky (ale umím anglicky, rusky a za půl roku snad i slovinsky) a jsem dyslektik.

Jsem tedy Terezka, mám ráda oslovení Tero, ale zvládám i Terko, horší je to s tvary Terez, Terčo nebo Terezo. Často jsem oslovována Terezko nebo Tery. Jako malé mi navíc říkali Terinko, Terezinko a Terezíno. Pokud mi budete chtít také nějak říct, pak mě můžete oslovit na Facebooku nebo Instagramu, nevím do jaké míry lze někoho oslovit na Last.fm či na Goodreads.