Kosinus a Metoděj

O mně

Autorem tohoto blogu je devatenáctiletá Brňačka jménem Tereza Dobšovičová.

Kosinus a Metoděj vznikl na začátku července 2016, kdy bydlel na WordPressu, zatímco se na jaře 2017 přestěhoval na nynější adresu. Svůj název získal díky podobnosti slov Konstantin a Kosinus a hlavně díky mému nezměrnému, podivnému humoru.

Jádrových oblastí blogu je několik a doplňuje je také řada periferií. Je tu téma Řádky s Bohem, jehož články hovoří o Bohu, o Ježíši, o mé víře. Paralelně s ním jde téma Vyznání víry, které mapuje vývoj mé víry z různých úhlů pohledu. Tuto trojku zakončuje téma Svatý týden, které bude brzy naplněno krátkými články popisujícími události týdne před Ježíšovým zmrtvýchvstání. Periferní oblasti zahrnují nejrůznější témata ze světa okolo mě nebo všemožné články rozházené všude možně.

Tím nejvýznamnějším, od čeho se odvíjejí všechny další aspekty mého života (řekla bych), je právě to, že jsem věřící – jsem křesťan–protestant bez nějaké stálé příslušnosti k církvi, tady tu příslušnost stále hledám a objevuji. Jsou mi sice bližší charismatické až evangelikální církve, ale potřebuji alespoň do určité míry tradiční bohoslužby. Letos na jaře jsem odmaturovala a studuji v prvním ročníku na Geografickém ústavu na Přírodovědecké fakultě MU. Mám ráda lidi a ráda dobrovolničím, tudíž bývám k zastižení v Salesiánském středisku mládeže v Brně-Žabovřeskách nebo nepravidelně na nejrůznějších akcích uměleckého nebo altruistického ražení. A pak také píšu povídky – tematika různá, ale často se do mých příběhů a postav promítají právě křesťanské symboly nebo až biblické parafráze, avšak lidé si mou prózu pamatují díky drastickým až naturalistickým prvkům. Povídky zveřejňuji na samostatném blogu Literezka.

Mou oblíbenou knihou je Klub nenapravitelných optimistů od Jean-Michela Guenassii, mou oblíbenou písní je Gravity of Love od The Brilliance, mým oblíbeným filmem je Statečné srdce, mými oblíbenými barvami je žlutá a modrá. Jsem trochu blbá na jazyky a jsem dyslektik.

Jsem tedy Terezka a nemám moc ráda, když se mi říká Terko, Terez, Terčo nebo Terezo. Často jsem oslovována Terezko nebo Tery. Dokážu se smířit s tvary jako Tero, Terino, Terinko, Terezíno. Pokud mi budete chtít také nějak říct, pak mě můžete oslovit na facebooku nebo na asku. Nevím, do jaké míry lze někoho oslovovat na instagramu nebo last.fm.