Aplikace aplikací

Papež František začátkem března řekl: „Co by se stalo, kdybychom se k Bibli chovali tak, jak se chováme ke svým mobilům? Kdybychom se pro ni vrátili, pokud bychom ji zapomněli? Kdybychom ji s sebou nosili vždycky, alespoň malý výtisk? Kdybychom četli Boží zprávu v Bibli tak, jako si čteme zprávy na mobilních telefonech?“

Odhaduje se, že v letošním roce je na světě asi 4,77 miliard uživatelů mobilních telefonů. Statistika říká, že v roce 2019 jich bude o 300 milionů víc a toto číslo tak přesáhne hranici pěti miliard.

Naproti tomu, Biblí bylo údajně vytištěno celkově přes šest miliard. První kapesní Bible vznikaly opisováním ve 13. století. Mezitím uplynulo spoustu let a počet výtisků rostl jen pozvolna, ale v poslední čtvrtině 20. století jejich počet narostl hned o několik miliard.

Bible, aplikace pro Android od YouVersion, má přes 100 milionů instalací. Je ale spousta dalších aplikací, které nabízejí čtení Bible, ty mají zpravidla přes milion stažení, kolem tohoto čísla se pohybuje dokonce i aplikace, ve které je k dispozici jen jeden překlad (King James Version), dětská biblická aplikace od YouVersion má pět milionů instalací a studijní Bible se pohybují kolem milionu, pěti, ale jsou i výjimky jako je deset až padesát milionů.

Co tím chci říct?


Pro nás křesťany je Bible – Písmo svaté – velice důležitý průvodce životem. Je to slovo Boží, skrze které můžeme Boha poznávat a skrze které on může k nám hovořit. Spousta věřících Bibli čte denně, někteří vám dokáží říct verše zpaměti a jiní dokáží určit, z jaké knihy a kapitoly daný úryvek pochází. Soužití s Biblí, vesměs tlustou, těžkou bichlí, nám usnadňují takový ty nový udělátka jako jsou chytré telefony. Je Bible pořád knihou knih, nebo už je příhodnější ji vnímat spíš jako aplikaci aplikací?

Můj příběh: Když jsem uvěřila, sebrala jsem v obýváku starou ekumenku a přivlastnila si ji. Byla velká, těžká, a tak jsem ji používala jen doma. Později jsem objevila biblické aplikace a začala jsem Bibli číst spíše v mobilu. Časem jsem si ale koupila menší Bibli, která se mi ale znovu nechtěla nikam tahat a bála jsem se o ni, takže jen ležela doma a já si vesele četla na mobilu. Letos na festivalu United ukazovala Janette Oubrechtová svou „opotřebovanou“, roztrhanou Bibli. Mluvila o své Bibli. A já si uvědomila, že žádnou svou Bibli nemám. Začala jsem pátrat a přemýšlet, co s tím a jestli to potřebuji.

Bible v mobilu má spoustu výhod. Ale také má spoustu nevýhod. Stejně tak si stojí i konkurentka Bible tištěná. V tomto článku vám chci předložit, k jakým závěrům jsem došla, a nabídnout podněty k zamyšlení.

Jsi s Bohem, nebo jen prokrastinuješ?

Stávalo se mi, že jsem si takhle seděla doma na gauči, byla jsem unavená ze školy a chtěla si odpočinout, ale zároveň jsem v hlavě viděla seznam: nauč se toto, udělej tamto, přečti tohle. Nechtělo se mi. Byla jsem vyčerpaná. Ideální prokrastinační činnosti se schovávají v mobilech – a abych si nepřipadala tak hrozně (třeba při scrollování Facebookem), aspoň jsem otevřela aplikaci Bible a četla.

Jenže jaký to má smysl?

Bibli máme číst, abychom upevňovali náš vztah s Bohem. Ale opravdu jsme s Bohem, když se takto jen vyhýbáme jiným věcem, které bychom měli? Navíc v takových případech jsem stejně nepřemýšlela nad slovy a verši a myšlenkami, nýbrž jsem četla pro kvantitu, četla jsem a četla a význam slov mi unikal mezi řádky.

Komunikuj

Postřeh: Když se přes mobil spojuji s přáteli a s rodinou, proč bych se nemohla spojit i s Bohem?

Pravdou je, že například pro evangelizaci se nebojíme sáhnout po nových technologiích, které nám šíření dobré zprávy ulehčují. Ano, myslím si, že Bůh dokáže pro dobrou věc použít i takové „zlo“ jako jsou telefony.

Na začátku jsem citovala papeže Františka: „Co by se stalo, kdybychom se k Bibli chovali tak, jak se chováme ke svým mobilům?“ To, že máme možnost číst Bibli v mobilech, tedy v médiu dnešní době nejbližším, je úplně skvělá věc. Ať už jsme kdekoli a chceme se podívat, co píše Jan ve 3. kapitole, 16. verši, stačí vytáhnout mobil a během pár kliků se dozvíme, že Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezemřel, ale měl život věčný.

Často se mi stává, že se dostanu do situace, kdy se cítím depresivně a úzkostně a nepomáhá nic, než si přečíst pár Božích slov a oslovit Boha, komunikovat. V šalině je ideální vytáhnout z kapsy mobil a přečíst si, jak mi Ježíš říká: „Neboj se.“

Ano, myslím si, že se správným přístupem k biblickým aplikacím můžeme komunikovat s Bohem.

Zvýraznění a zvýraznění

Když jsem hledala klady a zápory aplikací a knih, vrátila jsem se ke své tištěné Bibličce, abych se na to mohla podívat z obou stran. Začala jsem si v ní malovat a zjistila jsem, že způsob, jakým si zvýrazňuji v mobilu a jakým v knize, se výrazně liší.

Jak funguje YouVersion Bible? Je to taková sociální síť, kdy tví přátelé vidí, co si zvýrazňuješ a jaké plány čtení zrovna čteš. To může být super, jednou jsme takhle v komentářích řešili něco, co nám nebylo jasné – a snad jsme na to přišli. Jenže zároveň to člověka nutí něco zvýraznit, aby nevypadal, že tu Bibli vůbec nečte… Ve výsledku jsem v každém překladu v jedné jediné kapitole zvýraznila tolik veršů, že nakonec nebylo nic, co by zůstalo nezvýrazněno. Je to tedy taková soutěž ve čtení Bible, což není dobře. Čtení Bible je osobní věc, která nepotřebuje publikum.

Když jsem si začala zvýrazňovat v knize, úplně jsem přístup přehodnotila. Zvýrazňuji souvislosti, stejná slovní spojení, slova stejného významu. Zjistila jsem tak, jak jsou nějaké kapitoly definovány skutečně svým formálním obsahem.

Jenže v Bibli tištěné je málo místa na poznámky. Popravdě, nikdy jsem si poznámky nedělala ani v aplikaci, ačkoli tam to možné je. Kdybych měla ten návyk, byla by to hrozně velká výhoda biblických aplikací. Mohla bych si k jednomu verši udělat několik poznámek a věděla bych, co a hlavně kdy mě k dané pasáži napadlo.

Vzpomeneš si, na cos přišel?

Ale já jsem si už v oné tištěné verzi osvojila vlastní grafický systém zvýrazňování, díky němuž vím, na co jsem přišla i bez poznámek. Způsob, jakým člověk zvýrazňuje vlastníma rukama, je jen jeho a rozumí mu. V mobilu člověk jednou klikne a zvolí si barvičku, která ale nemusí vůbec nic znamenat.

Příkladem může být blahoslavenství v 5. kapitole Matoušova evangelia. Tam jsou takové podivné obraty, ze kterých mi šla pokaždé hlava kolem a nikdy jsem tomu pořádně nerozuměla. I když jsem poslouchala kázání, nikdy jsem neviděla, odkud to berou. A potom jsem poněkolikáté četla tu stejnou pasáž v knize a všimla jsem si, že to začíná a končí stejně. Najednou jsem si všimla i toho, že každý dovětek onoho „blaze tamtomu“ je vlastně stále to stejné, akorát řečeno jinak.

A já si to zaznačila jako takové hrábě.

V knize vidíš souvislosti

Takže alespoň já v knize vidím souvislosti zřetelněji a lépe. Ale nejde tu jen o blahoslavenství.

V mobilu jsem nikdy neměla přehled, jak jdou knihy po sobě. Bible se dělí na dvě části – Starý a Nový zákon, to vím. Na začátku Starého zákona je Pentateuch – Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri, Deuteronomium. Následuje kdo ví co. Uprostřed Bible jsou Žalmy. Kolem knihy žalmů je někde Pláč, Přísloví a Kazatel. Ke konci Starého zákona je Jonáš. Vzpomenu si na knihy Nahum, Abakuk, Micheáš, Izajáš, Jeremjáš, Nehemjáš (ale vůbec nevím, kde bych je v Bibli hledala). Když slyším název nějaké knihy, nedokážu ani určit, jestli se náhodou nejedná o deuterokanonickou knihu – protože vyhledávání v Bibli v mobilu je prostě jiné. Nový zákon se potom dělí na evangelia (Matouš, Marek, Lukáš, Jan), Pavlovy listy, další listy a na konci je Zjevení.

Zbytek nevím. Chybí mi souvislosti.

Porovnávej do aleluja

Nesporná výhoda mobilních aplikací je ta, že v takové malinké, lehoučké krabičce mám tolik překladů. Mám tedy možnost porovnávat mezi překlady v rámci mateřského jazyka, ale mohu zabrousit i do Biblí anglických (kterou fyzicky vlastním jen v překladu New International Version) nebo ruských (které fyzicky nemám vůbec). Pokud si tedy nejsem jistá překladem, mohu porovnávat. Pokud něco nemohu pochopit, požádám o pomoc překlad Slovo na cestu.

Jenže také to má nevýhody. V mobilu se hůře porovnávají evangelia mezi sebou. Tištěnou Bibli21 nemohu používat proto, protože tam nejsou odkazy na paralelní oddíly. V evangeliích je plno míst, která jsou k najití nejenom v Matoušovi, ale často i v Lukášovi a mnohdy v Markovi, občas i v Janově evangeliu. Po stranách nebo dole pod textem bývají odkazy, kde si to mohu přečíst. A to dělám často, porovnávání mezi evangelii je pro mě podstatnější než porovnávání mezi překlady. Jako příklad za vše může být poslední večeře a „jeden z vás mě zradí“.

Můžeš mít Bibli pořád s sebou

Na mobilu je skvělý, že ho máme skoro pořád s sebou. Když ho zapomeneme doma, jsme ten den celí zmatení, zapomenutí světem a jako bez ruky. A na tom mobilu, který s sebou taháme úplně všude, dokonce i na záchod (kolikrát jste si vzali na záchod Bibli?), najdeme všechny biblické knihy, které si můžeme kdykoli a kdekoli otevřít a číst.

Je to levné a dostupné. K Bibli v mobilu se dostalo tolik lidí, kteří by si jindy Bibli nikdy nepřečetli.

Ale asi budeš muset posilovat svou vůli

Když jsem přemýšlela, jak to s tím mobilem je, četla jsem i různé anglické články nejrůznější pastorů. Jeden použil spojení easily get distracted, když mluvil o čtení Bible na mobilu.

Pravdou je, že většina z nás má nastaveno spoustu notifikací, které ho stále na něco upozorňují. Kámoš něco lajknul, něco sdílel, označil tě u nějakého meme. Někdo ti píše (což ale vůbec nemusí být neodkladné). A ty jsi určitě povinován hned všechno vyřídit. Upřednostňujeme tak nějaký virtuální svět (byť by to byla maminka, která se ptá, co chceš v neděli na oběd), docela nepodstatný svět, před něčím (někým!) v našich životech nejdůležitějším – před Bohem.

Ale taky to jde. Většinou, když jsem četla Bibli na mobilu, jsem měla zapnutý režim letadlo, takže mě nic nevyrušovalo. Ten mobil byl najednou jen nosičem Bible. Časem jsem se naučila ignorovat, kdo co po mně chce, dokonce zprávy od mého přítele, na které obvykle odpovídám během minuty.

Bůh je důležitější.

Nabij si svou Bibli

Bývají takové ty vtipy, jak se může vybít kniha (když člověk používá čtečku). Ještě vtipnější mi připadá, že se člověku může vybít Bible.

To jen tak na okraj, pokud máte podobný smysl pro humor jako já.

Ale je to smutný.

Ale je to vážně tvoje Bible?

Poslední, pro mě nejdůležitější bod. Otázka, která změnila můj postoj k Bibli na mobilu a k Bibli v knize. Do chvíle, kdy mě to napadlo, u mě totiž stále vítězila biblická aplikace.

Může mít člověk „osobní vztah“ s Biblí? Samozřejmě že to nikdy nebude takový vztah, jaký má člověk s Bohem, s kamarády, s rodinou, s manželem. Tím osobním vztahem myslím to, že mám svou vlastní Bibli, ke které se vracím, že mám svou vlastní Bibli, kterou otevírám jenom já, že mám svou vlastní Bibli, ve které je viditelná moje stopa.

Až umřu a někdo si otevře můj mobil, neuvidí na té aplikaci nic mýho. Můžu si změnit barvu, můžu si změnit font, můžu si změnit velikost písma, což je určitě hrozně super věc, ale pořád z toho nedělá nic mého, vlastního, osobního.

Bible v mobilu je abstraktní, ale Bůh není abstraktní. Jak tedy může být abstraktní jeho Slovo?

Proč vůbec potřebuji, abych měla vlastní Bibli? Protože vztah s Bohem má každý svůj. Liší se od člověka k člověku. Myslím, že jsou věci, rysy, které onen vztah dělají autentickým pro daného člověka. A jednou z těch věcí je, domnívám se, i Bible.

Teď už mám svoji Bibli. Maluji si do ní. Koupila jsem si dvanáct pastelek a kombinuju a spojuju a nacházím souvislosti. Já osobně dokážu Bibli chápat a vnímat mnohem lépe z bílých stránek než z bílého displeje.

Jenže každý člověk je jiný. Nechci nikomu vnucovat, ať okamžitě přestane číst Bibli v mobilu a koupí si drahou, zlatou Bibli. Každému vyhovuje něco jiného. A Bůh vytvořil tolik možností, aby to každému bylo pohodlné a mohl si najít to svoje a najít jeho.

Bible v mobilu je skvělá věc a stále ji používám. Ale myslím, že to nemůže být ta primární Bible, kterou čtu před spaním a ráno po probuzení. Rozhodně bychom biblické aplikace neměli démonizovat, stejně tak ani technologie, které nám slouží, protože je na nás, abychom se jimi nenechali zotročit, je to prostředek.

Skončila jsem tedy tak, že znovu mívám vedle postele Bibli a znovu ji čtu a otáčím u toho stránky. A pokud mi napíšete – do komentářů, na Facebooku, kdekoli – svůj názor, svůj postoj, budu jen ráda. Jak vnímáte aplikaci aplikací vy?


Komentáře

comments powered by Disqus